עקיצה ב-60 שניות: הונאות הביטוח הגדולות בהיסטוריה - Keynes - קיינס פורטל הביטוחים המוביל | המפתח שלך לעולם הביטוח

עקיצה ב-60 שניות: הונאות הביטוח הגדולות בהיסטוריה

הונאות ביטוח

כל מוצר ביטוחי מבטיח לנו שבעת הצורך נקבל שיפוי כספי עבור מקרה חירום – אולם כל זמן שאף מקרה חירום אינו מתרחש, אנחנו בעיקר משלמים כספים לחברות הביטוח – ולא מעט. אין פלא, אם כן, שלאורך ההיסטוריה חשבו רבים איך ניתן "לעקוץ" את חברות הביטוח, לייצר אירוע ביטוחי מומצא ולאסוף את הצ'קים השמנים של הפיצוי הביטוחי. בבריטניה, שפרסמה נתונים בנוגע לעלויות הונאות ביטוח לשנת 2020, מוערך כי 107,000 תביעות ביטוח מקורן בהונאה וכי הסכומים הכוללים המשולמים על ידי חברות הביטוח להונאות נע סביב 1.2 מיליארדי ליש"ט. גם בארץ, שוק הונאות הביטוח מוערך בהוצאה של כ – 600 מיליוני שקלים בכל שנה – סכום, אגב, שמתגלגל בסופו של דבר אל הלקוח בצורה של התייקרות הפוליסות. הנה כמה מהונאות הביטוח ההיסטוריות שמעניין להכיר.

הונאת ביטוח או אגדה אורבאנית – הסיפור של הטיטאניק

מספר ימים בלבד לפני המועד של הפלגת הבכורה של אותה ספינה שנאמר עליה שהיא לא תשקע לעולם, ביצע צוות תחזוקה "קיצור דרך" בהתקנת מדחפי הספינה של הטיטאניק על גבי ספינת האחות שלה, האולימפיק, שהושקה רק זמן קצר לפני כן. מי ששואלים, עשויים לגלות כי ישנה תיאוריית קונספירציה שרבים מאמינים בה: זו לא היתה הטיטאניק ששקעה אלא אחותה, אולימפיק. הסיבה להחלפה היתה, איך לא, כיסויים ביטוחיים.

הציורים שלא באמת נעלמו

בשנת 1992 הוגשה תביעת ביטוח על סך 12.5 מיליוני דולרים, על ידי האופטומטריסט המיליונר סטיב ג. קופרמן מבוורלי הילס, בגין גניבה של שניים מהציורים החשובים באוסף הציורים שלו: ציור אחד מקורי של קלוד מונה, ועוד ציור מקורי של פבלו פיקאסו. שוויים של שני הציורים ביחד עמד על כ – 2.5 מיליוני דולרים בלבד, אולם הם בוטחו לפי סכום גבוה יותר בשל הערך הסנטימנטאלי שלהם. כחמש שנים לאחר איסוף התשלום, הודתה מכרה של קופרמן כי החביאה את שני הציורים יקרי הערך במכולה בסמוך לביתה, לבקשתו של הנאשם. מהתגלתה התרמית, נפסק כי קופרמן יבלה את 3.5 השנים הבאות שלו – בכלא.

מהונאות הביטוח הגדולות בהיסטוריה של ארה"ב

בין השנים 2000-2002, הוגשו דו"חות כוזבים לחברות הביטוח מטעם תאגיד בתי החולים של אמריקה (HCA) ואבחונים חריפים שנכתבו בשם רופאי האיגוד ולבקשתו. הוערך אז כי הונאת הביטוח הייתה בהיקף שלא נודע כדוגמתו – מעל 2 מיליארדי דולרים. עם גילוי הפרטים, נאלץ תאגיד בתי החולים של אמריקה לשלם פיצויים בסכומים של מאות מיליוני דולרים לממשלת ארה"ב כמו גם לסוכנויות ביטוח ממלכתיות במדינה.

המרכזים הרפואיים שהנחו מטופלים להתלונן על תאונות דרכים

בפלורידה, מחוייבות חברות הביטוח לשלם לנפגעי תאונות דרכים סכום פיצוי של עד 10,000 דולרים. קבוצה של מכונים רפואיים ניצלה תקנה זו והנחתה מטופלים "לביים" תאונות דרכים, כולל הסבר מפורט בנוגע למידע שיש לספק לוועדות והמסמכים שיש להגיש על מנת לאסוף את כספי הפיצוי. כתב האישום שהוגש בשנת 2011 כנגד המרכזים הרפואיים מטרו כירופרקטיקה ומרכז הבריאות במיאמי פלורידה, חייב את שני המרכזים לשלם קנס על סך כ – 150,000 דולרים, אולם סכומי הפיצויים שהועברו כתוצאה מההונאה מוערכים בכ – 1.5 מיליוני דולרים.

בישראל – עלייה בשיעורי הונאות הביטוח בצל הקורונה

בשנתיים האחרונות חלה בישראל עלייה מדאיגה בשיעור הונאות הביטוח, כמו גם בשיעורי הונאות פיננסיות אחרות, כמו נסיונות "פישינג", עוקצים למיניהם ופריצות סייבר. זאת, כפי הניראה, על רקע הבידודים, העבודה מהבית וההפחתה המשמעותית בשעות הבילוי מחוץ לבית. חשוב לדעת, כי מי שמשלם בסופו של יום את העלות של שיפוי מבוטחים גם בהונאות הביטוח הם המבוטחים, עם עלייה במחירי הפרמיות החודשיות שתאפשר גזירת רווחים לחברות הביטוח – עם או בלי הונאות בשווי של מאות מיליוני שקלים בשנה.

לבדיקה והשוואה של התיק הביטוחי בין חברות הביטוח המובילות השאירו פרטים ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל המלצה או חוות דעת בכל הנוגע לכדאיות מוצר או חברה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי מכל סוג שהוא בתחום כזה או אחר.

דילוג לתוכן