הכשרה חברה לביטוח – האם Best Invest הוא מנוע הצמיחה של החברה? - Keynes - קיינס פורטל הביטוחים המוביל | המפתח שלך לעולם הביטוח

הכשרה חברה לביטוח – האם Best Invest הוא מנוע הצמיחה של החברה?

Best Invest

הכשרה חברה לביטוח היא חברת בת בשליטה ובבעלות של חברת אלעזרא החזקות ביטוח בע"מ. הכשרה היא אחת מחברות הביטוח הוותיקות במשק והיא החלה בחדירה לתחום הפיננסי האישי באמצעות מוצר בשם Best Invest המאפשר ללקוח לנהל בקלות את ההשקעות שלו במסלולים מובנים באמצעות בתי השקעות במסגרת פוליסת חיסכון. הכשרה איננה נסחרת בבורסה בת"א, אולם נסחרות אגרות החוב שלה ועל כן היא מוכרת כחברה ציבורית ודוחותיה הכספיים מפורסמים לציבור. השקת Best Invest מסמנת את העלייה במודעות להשקעות בציבור ואת הרצון של החברה להתרחב ולחדור לפלחי שוק חדשים, לצד תחומי הביטוח המסורתיים. מה זה בדיוק? יצאנו לבדוק.

רקע כללי

הכשרה פועלת בשני תחומי פעילות עיקריים: תחום הביטוח הכללי ותחום ביטוח החיים והחיסכון ארוך הטווח. תחום הביטוח כולל ביטוח רכב חובה, ביטוח רכוש, ביטוח תאונות אישיות ועוד. תחום החיים והחיסכון ארוך הטווח כולל את ביטוחי החיים לרבות ביטוחי הבריאות.

המוצרים והשירותים העיקריים בהם מתמקדת הכשרה הם ביטוחי מנהלים (טיפול בתיק הקיים ללא שיווק של פוליסות חדשות), ביטוח לעצמאים (מבוסס על קופת גמל לעצמאים) ופוליסת החיסכון Best Invest. חשוב לציין כי שוק הביטוח והחיסכון ארוך הטווח הולך ומשתכלל בשנים האחרונות, התחרותיות בו גוברת ומשפיעה על מודעות הלקוחות ושוחקת את שיעורי דמי הניהול הנגבים בענף.

תוצאות כספיות

הכשרה מנהלת נכון לסוף הרבעון הראשון של 2022 כ-29 מיליארד ש"ח: 24 מיליארד במסגרת חוזי ביטוח והשקעה תלויי תשואה (ביטוחי חיים הכולל רכיב חיסכון ופוליסות חיסכון), 4 מיליארד במסגרת חוזי ביטוח שאינם תלויי תשואה (נוסטרו חיים) ו-1 מיליארד במסגרת נוסטרו אלמנטרי. היות וחברות הביטוח מחויבות לשמור על איתנות פיננסיות שתבטיח את תשלום תביעות הביטוח הן גם מפוקחות על ידי הרשות לביטוח. ההשקעות של חברות הביטוח נחשבות שמרניות יחסיות ובעיקרן מבוססות על השקעות שאינן סחירות, להבדיל מבתי ההשקעות. במקרה של הכשרה, ניתן לראות כי עיקר תיק ההשקעות הוא תלויי תשואה, כלומר לא מדובר בחשבונות נוסטרו, אלא בחשבונות בהם מי שנהנה מהתשואה הם בעלי הפוליסות ולא החברה שהכנסותיה מקורם בדמי ניהול בלבד.

בתום הרבעון הראשון של 2022 דיווחה החברה על הפסד של כ-70 מיליון ש"ח בהשוואה לרווח של 30 מיליון ש"ח ברבעון המקביל אשתקד. עיקר ההפסד מקורו בביצועים חלשים שאפיינו את תחילת השנה הנוכחית ובהתאם גם את תיקי הנוסטרו של חברות הביטוח. כמו כן דיווחה החברה על הרעה בגניבות הרכב ועל עלייה בחומרת התביעה בתחום חלקי החילוף לכלי רכב.

עבור הכשרה, מדובר בפתיחת שנה רעה במיוחד שמחקה כמעט את כל הרווח השנתי של 2021 שעמד על כ-80 מיליון ש"ח (לפני מס). התחרות הגוברת בענף הביטוח והמעבר לדיגיטציה הובילו את הכשרה להשקת פוליסת חיסכון מעניינת במיוחד והחברה תולה בה תקוות ורואה בה יתרון תחרותי שיכול להשיא לה רווח מבוסס דמי ניהול בשנים הקרובות.

על Best Invest ופוליסות חיסכון אחרות

פוליסת חיסכון היא מוצר לחיסכון טהור ולא מדובר במוצר פנסיוני. היא איננה כוללת רכיב ביטוח כגון ביטוח שארים או אובדן כושר עבודה ואיננה מזכה ממס רווחי הון או מס הכנסה. הייחוד של פוליסות החיסכון בעיקרו הוא בהרכב ההשקעות של המסלולים השונים. להבדיל ממוצרי השקעה אחרים, פוליסות חיסכון נהנות מהגישה להשקעות בלתי סחירות שיש לחברות הביטוח במסגרת ביטוחי המנהלים שהן מנהלות. בדומה לתיקי השקעות ומוצרים כמו קרנות נאמנות, כספי החיסכון בפוליסה נזילים וניתנים למשיכה בכל עת. דמי הניהול בפוליסות לרוב גבוהים יותר מאלה של קופות הגמל להשקעה ובדרך כלל נמוכים מאלו של קרנות הנאמנות.

הכשרה, ככל הנראה, זיהתה את הביקוש בשוק להשקעות נזילות והקימה את Best Invest. ייחודה של הפוליסה בכך שהיא מאפשרת לחוסך לבחור בין מגוון מסלולי השקעה של בתי השקעות שונים. המשקיע יכול לבנות לעצמו תמהיל המורכב לא רק ממסלולי ההשקעה אלא גם מבתי ההשקעות המנהלים את המסלול ישירות. כך ניתן לבחור בין "בסט אינווסט" מניות מיטב לבין "בסט אינווסט" אג"ח ילין לפידות וכל שילוב אפשרי אחר. בנוסף, הממשק האפליקטיבי בהיר וידידותי למשתמש. מעבר לכך שהאפליקציה מאפשרת לבצע את בניית התמהיל וההעברות בקלות וללא עמלות וללא אירוע מס, היא מציגה את כלל המידע בהקשרי תשואות וביצועים בכל עת. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בפוליסת חיסכון המושתתת על השקעה בנכסים נזילים בשוקי ההון ולא בפוליסת חיסכון מסורתית הכוללת גם השקעה בנכסים לא סחירים השכיחים בתחומי הביטוח.

סיכום

הכשרה היא חברה ותיקה הפועלת בענף מסורתי. הביצועים הכספיים של החברה מושפעים ממצב המשק ובעיקר מאג"ח הממשלתיות ולכן היא הציגה הפסד משמעותי ברבעון האחרון, אולם היא גם דיווחה על גידול בתשלומי הביטוח מסיבות שונות. בעקבות התחרותיות והשחיקה ברווחי פוליסות הביטוח עם השנים, החברת מגדילה את מאמצי החדירה שלה לענף החיסכון הנזיל באמצעות Best Invest ופונה לקהל צעיר בעל חיסכון לא גדול המחפש להשקיע את כספו ישירות מהסמרטפון ובקלות.

לבדיקה והשוואה של התיק הביטוחי בין חברות הביטוח המובילות השאירו פרטים ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל המלצה או חוות דעת בכל הנוגע לכדאיות מוצר או חברה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי מכל סוג שהוא בתחום כזה או אחר.

דילוג לתוכן