המעבר לטיפול בתרופות ביולוגיות על פני כימיות עקב התפתחות הרפואה - Keynes - קיינס פורטל הביטוחים המוביל | המפתח שלך לעולם הביטוח

המעבר לטיפול בתרופות ביולוגיות על פני כימיות עקב התפתחות הרפואה

תרופות ביולוגיות

תחום הטיפולים הביולוגיים נמצא עדיין בתחילת דרכו, ועל אף שהתרופה הביולוגית הראשונה אושרה לשימוש על ידי ה – FDA, הוא מנהל המזון והתרופות האמריקאי, כבר בשנת 1984, קיימים היום פחות מ – 100 סוגים שונים של תרופות ביולוגיות שכבר אושרו לשימוש, והן משמשות חולים במחלות שונות, בעיקר סרטן, מחלות מעיים דלקתיות ומחלות המערבות כשלים של מערכת החיסון (מחלות אוטו אימוניות).

תרופות ביולוגיות הן תרופות המפותחות בתנאים של הנדסה גנטית ומכילות מבנים דומים למבני החלבונים הטבעיים של הגוף. התרופות הביולוגיות נחשבות לדור הבא של הטיפולים התרופתיים, והן מציעות בדרך כלל טיפול יעיל וממוקד יותר, ממועט בתופעות לוואי ביחס לטיפולים הכימיים האפשריים, וסיכויים גבוהים יותר להחלמה.

משפחה חשובה של תרופות ביולוגיות הן התרופות בהתאמה אישית: אלו הן תרופות המיוצרות ספציפית עבור החולה ולאחר בדיקה גנטית או גנומית של מבנה ה – DNA שלו, זאת על מנת לפתח מבנה של מערכת תגובה לפתולוגיות ספציפיות שתשפעל בצורה היעילה ביותר את מערכת החיסון של המטופל עבורו נועדה התרופה.

לצד היתרונות הגדולים של תרופות ביולוגיות על פני התרופות הכימיות והמסורתיות, חשוב לדעת שחלק ניכר מן התרופות הביולוגיות המוצעות כיום לטיפולים במחלות כמו סוגים שונים של סרטן, מחלות מעי דלקתיות ומחלות אוטו אימוניות – אינן כלולות בסל התרופות הממשלתי המסובסד. משכך, על אף שמדובר בטיפולים מצילי חיים, העלות החודשית של טיפולים בתרופה ביולוגית שאינה כלולה בסל התרופות, ובפרט אלו המפותחות בהתאמה אישית למטופל, מסתכמת בעשרות אלפי שקלים – בכל חודש.

מי שיש להם ביטוח בריאות הכולל פוליסת ביטוח שמכסה עלות תרופות מחוץ לסל, כולל תרופות בהתאמה אישית – יוכל לחסוך את ההתלבטות בנוגע למימון המתמשך והיקר של טיפול אופטימאלי בהתמודדות עם מחלה קשה.

באילו מחלות אפשר להיעזר בתרופות ביולוגיות, ומתי הן עדיפות על פני תרופות כימיות?

תרופות ביולוגיות משמשות היום בעיקר לטיפול בסוגים שונים של סרטן, עם יעילות גבוהה עד פי שלושה ביחס ליעילות התרופות הכימיות שהיו פרוטוקול הטיפול המסורתי במחלות טרם כניסת התרופות הביולוגיות לשוק. המנגנונים המשמשים את התרופות הביולוגיות לטיפול בסרטן הם רבים ושונים, ביניהם מנגנון שמנטרל בתהליך של אנגיוגנזה (התנוונות) של כלי דם קטנים את זרימת הדם אל הגידולים; מנגנון שמפריע לתהליך הצמיחה של תאים סרטניים דרך החלשת קולטן הגדילה שלהם; ומנגנונים שמונעים התפשטות של תאים סרטניים ויצירת גרורות.

לא רק בסרטן מקובל היום להשתמש בתרופות ביולוגיות: מספר התרופות הביולוגיות וההתאמה שלהן למחלות שונות רק הולך וגדל. היום, ניתן להשתמש בתרופות ביולוגיות במחלות כמו מחלות כשל חיסוני (כמו זאבת), פסוריאזיס, מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס), ועוד.

על פי מחקרים צעירים שנערכו לאחרונה, עולה כי השימוש בתרופות ביולוגיות הוא יעיל פי 2 עד 5 ביחס לטיפול באותם התסמינים בתרופות הכימיות. השפעת התרופות הביולוגיות היא מהירה ואינטנסיבית יותר ובדרך כלל המטופלים בהן סובלים מפחות תופעות לוואי.

העלות הגבוהה של תרופות ביולוגיות – וביטוח רפואי שמכסה אותה

התווייה של תרופות ביולוגית נעשית לא אחת על ידי בדיקה גנטית או גנומית לבחינת התאמת המטופלים לתרופות ביולוגיות או ייצור תרופות בהתאמה אישית למאפיינים הגנטיים של המטופל. גם הבדיקה הראשונית וגם הטיפול התרופתי החודשי לאחריה הן הוצאות משמעותיות של אלפי, לעיתים עשרות אלפי שקלים בכל חודש. מרבית התרופות הביולוגיות לא נכללות עדיין בסל התרופות המסובסד, ורק ביטוח בריאות פרטי עם כיסוי עלויות של טיפולים תרופתיים לתרופות שאינן בסל, מציע כיסוי מלא של עלויות הטיפול החודשיות, בדרך כלל כולל כיסוי עלות הבדיקה הגנטית החד פעמית המבוצעת בתחילת הטיפול לקביעת התאמת התרופה.

לבדיקה והשוואה של התיק הביטוחי בין חברות הביטוח המובילות השאירו פרטים ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל המלצה או חוות דעת בכל הנוגע לכדאיות מוצר או חברה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי מכל סוג שהוא בתחום כזה או אחר.

דילוג לתוכן